Trybunalska 17/25 Poznań

Nemeczek na t-shirtach

Różny jest odbiór tej lektury i tak naprawdę nie wiem, dlaczego jednym uczniom się ona bardzo podoba, innym – mniej. Nemeczek oczywiście zawsze budzi ogromne emocje, więc sporo miejsca zajmuje analiza jego osoby. Stąd pomysł, aby zastanowić się, dlaczego ta postać jest tak wyjątkowa.

Jednym z zadań było przygotowanie przez uczniów pracujących   w grupie koszulek (wszystkie zakupione zostały przez jedną z mam), których motywem przewodnim byłby Erno Nemeczek. Z jednej strony koszulki uczniowie musieli narysować logo Związku Zbieraczy Kitu, a z drugiej mieli określić i zapisać cechy charakteru Nemeczka. Dodatkowe zadanie polegało na znalezieniu cytatu, który w jakiś sposób charakteryzowałby  małego bohatera.

Praca z koszulkami okazała się na tyle atrakcyjna, że uczniowie chętnie współpracowali ze sobą i nikt nie zajmował się niczym innym niż wyznaczonym przez lidera grupy zadaniem. Wystarczyły zwykłe pisaki, słowniki wyrazów bliskoznacznych, książka ( musieli wszak znaleźć odpowiedni cytat), by cele lekcji zostały zrealizowane.