Trybunalska 17/25 Poznań

SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE

Każdy kto zakłada konto w serwisie społecznościowym chce zaistnieć w sieci, mieć kontakt
z innymi użytkownikami sieci, którzy już z określonego serwisu korzystają. Często użytkownicy serwisów nie posiadają umiejętności zmiany ustawień prywatności na swoim profilu, np. ograniczenia widoczności swoich postów dla osób spoza listy znajomych. W taki sposób informacje publikowane przez najmłodszych są dostępne dla wszystkich i mogłyby zostać wykorzystane przez inne osoby korzystające z tych serwisów.

Dlaczego zakładamy profil na serwisach społecznościowych?

Korzystając z portali społecznościowych możemy mieć stały kontakt ze znajomymi z całego świata, dzielimy się informacjami, zdjęciami, kształtujemy swój wizerunek, wyrażamy siebie.
Kto może założyć konto na serwisie społecznościowym?
To, kto może założyć konto, określa regulamin serwisu. Często założenie profilu jest uzależnione od spełnienia pewnych wymagań, np. warunek ukończenia 13 lat, dlatego często przy rejestracji trzeba wskazać dokładną datę urodzenia.

Zjawisko tzw. frappingu

Serwisy społecznościowe są miejscem, gdzie możemy spotykać się wirtualnie ze znajomymi
i wymieniać poglądami, jednak korzystanie z nich może mieć też ciemne strony. Wykorzystując nieuwagę użytkownika, który się nie wylogował z konta, można podmienić jego zdjęcie profilowe, czy wstawić kompromitującą informację, ośmieszający komentarz. Zjawisko to nazwane zostało frappingiem.

Kto ma dostęp do zamieszczanych przez nas informacji i czy mamy na to wpływ?
O tym, kto ma dostęp do danych na naszym profilu możemy decydować sami. Wśród naszych znajomych są osoby nam bliskie, ale również takie, które znamy mniej. Warto korzystać z opcji umożliwiających ograniczenie kręgu osób, które mogą obserwować to, co dzieje się na naszym profilu, do tych które dobrze znamy. Każdy serwis społecznościowy ma też regulamin oraz politykę prywatności, z którymi warto się zapoznać. Określają one prawa użytkowników,
ale i warunki korzystania i rezygnacji z portalu, jak również informacje na temat tego, jak można chronić swoją prywatność na portalu.

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ:
! Jeśli nie mam ochoty opowiadać o sobie, tym bardziej nie podaję tych informacji w Internecie.
! Myślę dwa razy zanim zamieszczę cokolwiek, gdy mam wątpliwości – nie zamieszczam.
! Dokładnie wybieram zdjęcia, które zamierzam opublikować.
! Czytam regulamin portalu zanim założę na nim konto, a jeśli go nie rozumiem – proszę o wyjaśnienia dorosłych.
! Korzystam z ustawień prywatności i sam decyduję kto ma dostęp do publikowanych przeze mnie treści.
! Im mniej informacji udostępniam nieznajomym, tym lepiej.

Related Posts