Trybunalska 17/25 Poznań

PRAWO DO PRYWATNOŚCI W SIECI

Każdy ma prawo do zachowania w tajemnicy swoich danych, korespondencji, zwyczajów, zachowań i relacji osobistych. Każdy z nas potrzebuje prywatności, a w wielu sytuacjach w sieci (np. na portalach społecznościowych) jesteśmy zachęcani do udostępniania informacji o sobie. Ochrona prywatności zależy głównie od nas, a częściowo też od innych. Nie zawsze możemy decydować o tym, jakie informacje na swój temat znajdziemy w sieci.

Czym jest prywatność?

Prywatność to prawo do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji i danych dotyczących osoby. Prywatność to nie tylko prawo – to również obowiązek i odpowiedzialność. Każdy ma prawo do prywatności zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Nikt bez naszej zgody nie powinien udostępniać informacji o nas w sieci. Każdy ma prawo żądać usunięcia swoich prywatnych danych.

Czy w sieci jesteśmy anonimowi?

Internet daje wrażenie anonimowości, co sprawia, że zbyt chętnie dzielimy się informacjami o sobie i o innych. W rzeczywistości, przy każdym połączeniu zapisywane są dane, które bardzo łatwo pozwalają zidentyfikować użytkownika sieci. Należy podkreślić, że anonimowość w sieci jest ograniczona, a praktycznie nie istnieje.

…ale przecież mogę usunąć swój wpis czy zdjęcie? Informacje, jakie zostawiamy w sieci bardzo trudno usunąć. Czasem jest to wręcz niemożliwe. Zanim coś opublikujemy, należy dobrze to przemyśleć i zastanowić się, czy te treści i tagowanie zdjęć (oznaczanie osób znajdujących się na zdjęciu) nie zaszkodzą nam lub naszym znajomym. Czasami z pozoru niewinne informacje lub zdjęcia mogą stać się kompromitujące w przyszłości. Nawet jeśli je skasujemy, informacje raz wrzucone do sieci mogą żyć własnym życiem.

Przykłady dotyczące Prywatności w sieci:

„Zrobiłam koleżance zdjęcie w szatni i wrzuciłam to zdjęcie do sieci. Po przemyśleniu, szybko je usunęłam, ale teraz jest mi wstyd, bo nawet nie zapytałam jej o zgodę. Mam nadzieję, że nikt go nie skopiował. Gdyby ona zrobiła mi to samo, obraziłabym się na nią”.
„Kolega zrobił mi kawał i napisał o mnie nieprawdę. Na początku nawet się śmiałem z tego, dopóki wszyscy nie zaczęli śmiać się ze mnie”.

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ:

! Każdy ma prawo do prywatności – zachowania w tajemnicy danych i informacji o sobie.

! Jeśli nie chcę, aby moje prywatne dane pojawiały się w Internecie, nie publikuję ich.

! Nikt nie jest anonimowy w sieci, a dane raz wrzucone do Internetu pozostają tam na zawsze.

! Nie udostępniam danych osobowych osób trzecich bez ich wiedzy i zgody.

Hanna Strzelecka

Related Posts