23. kwietnia przypada święto książki. Aby uczcić ten dzień, po lekcjach języka polskiego poświęconych historii narodzin pisma i książki klasa 6b wraz z wychowawczynią wybrała się
do Zakładu Poligraficznego Łuczak i Moś.
Cała wyprawa obejmowała zwiedzanie zakładu i opowieści o tym, jak rodzą się nasze książki. Zajęcia zaczęły się od obejrzenia gotowych już egzemplarzy: uczniowie dowiedzieli się, co znaczy twarda i miękka oprawa, czym jest kapitałka czy odkryty grzbiet.
Następnie przeszliśmy przez całą drukarnię słuchając o technice druku, zwaną OFFSETOWĄ: dowiedzieliśmy się, jak od projektu w komputerze, przez naświetlarkę wszystko trafia do drukarki. Mogliśmy zobaczyć, jak drukowane są dwustronne arkusze, które potem docięte i złożone zmieniają się w książki. Na koniec podejrzeliśmy jeszcze proces powstawania i utwardzania okładek i zajrzeliśmy do maszyny z farbą drukarską! Na szczęście, nikt z nas nie przywiózł pamiątkowych dodatkowych wzorków na ubraniu – za to Pan Wojtek, który nas oprowadzał po introligatorni i opowiadał o książkach, na pożegnanie podarował każdemu notesik.
Czym i jakie byłoby życie bez książek – nawet nie próbujemy sobie wyobrazić. Dzięki ciągłemu doskonaleniu wynalazku Jana Gutenberga sprzed prawie 570 lat możemy dziś cieszyć się ulubioną lekturą. Warto o tym pamiętać, kiedy bierzemy do ręki egzemplarz w księgarni.
Blanka Kubicka