Klasa 7c miała okazję być w Muzeum Farmacji w Poznaniu, które powstało z inicjatywy Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Eksponaty muzealne pozyskiwano z darowizn i depozytów pochodzących od wielkopolskich farmaceutów i ich spadkobierców oraz z Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także w niewielkiej części z zakupów.
Uczniowie zobaczyli eksponaty prezentowane w zabytkowej izbie dyspensacyjnej z przełomu XIX-XX wieku, przeniesionej z Miłosławia koło Wrześni. W eksponowanych zbiorach kustosz p. Stefan Piechocki pokazał szereg naczyń aptecznych z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki oraz porcelany. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ale najstarsze z końca XVII stulecia. Zbiory obejmują również liczne moździerze żeliwne, w tym również pochodzące z XIX wieku. Siódmoklasiści zobaczyli sprzęt laboratoryjny oraz fachowy księgozbiór liczący około 1200 woluminów, w tym również kilka starodruków.
Mogli również przekonać się co oznacza powiedzenie „aptekarska dokładność. Ważyli składniki, z których powstał syrop anyżowy. Uczniom udało się namówić p. Ulę do podjęcia wyzwania pt. ”Sztuka ważenia” i kto by pomyślał, nawet nauczyciel nie wykonał zadania idealnie 😉
Polecamy 😊 bardzo klimatyczne miejsce i fachowa prezentacja 😉
Dziękujemy kustoszowi p. Stefanowi Piechockiemu!
Urszula Marcinek