Trybunalska 17/25 Poznań

Szlakiem Piastowskim – wycieczka klas 5b i 5c

We wtorek, 14 listopada uczniowie klas: 5b i 5c pod opieką wychowawców i pani pedagog, udali się na  szkolną wycieczkę edukacyjną „Szlakiem Piastowskim”. Pojęcie Szlaku Piastowskiego narodziło się w latach międzywojennych, szczególnego znaczenia zaś nabrało w czasie obchodów Tysiąclecia państwa Polskiego.

Swoją historyczną wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Archeologicznego (skansenu) w Biskupinie. 16 września 1994 roku Gród w Biskupinie uznany został za pomnik historii Polski. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Następnie przejechaliśmy do Wenecji, gdzie obejrzeliśmy ruiny zamku Diabła Weneckiego wraz z wystawą machin oblężniczych. Odwiedziliśmy też  Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Kolej wąskotorowa od ponad 100 lat związana jest z historią Pałuk. Niegdyś stanowiła tu podstawowy środek transportu towarowego i pasażerskiego. Jest to miejsce fascynujące dla miłośników historii techniki.

Zwiedziliśmy Katedrę gnieźnieńską na Wzgórzu Lecha, gdzie poznaliśmy historię związaną z żywotem św. Wojciecha. Naszą historyczną wyprawę zakończyliśmy wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Z historią  początków państwa polskiego zapoznaliśmy się w formie trójwymiarowego seansu audiowizualnego.

Hanna Strzelecka