Trybunalska 17/25 Poznań

Pomyśl o starości

Pomyśl o starości… na przyszłość!

            CZY WIESZ, ŻE…

… w Poznaniu mieszka w tej chwili więcej emerytów niż studentów?

… są okulary, które ukazują świat ludzi cierpiących na jaskrę, zaćmę i inne choroby oczu?

… możesz założyć specjalne rękawice, które imitują chorobę Parkinsona?

… w 2050 roku co szósty człowiek będzie dożywał stu lat?

Dziś w klasie 6b gościliśmy Pana Ryszarda Michalskiego, członka zespołu Fundacji CREO. Jak sami o sobie mówią: Stowarzyszenie CREO jest organizacją pozarządową powołaną do życia w 2004 roku przez grupę zgranych i pełnych pasji młodych ludzi, którym bliska jest idea wolontariatu.

            Warsztaty pod tytułem Starość i starzenie się to zajęcia mające na celu przybliżenie młodzieży ze szkół podstawowych problemów, z jakimi zmaga się osoba starsza. Spotkanie zajęło dwie lekcje i podzielone było na część teoretyczną
i warsztatową: podczas pierwszej lekcji Pan Rysiek zaczął od prelekcji na temat starości, przybliżył dane statystyczne, a następnie wyświetlił uczniom film o tym,
co powiedzieliby dzisiejsi seniorzy sobie samym sprzed pół wieku!

Druga część polegała na przymierzeniu specjalnego kombinezonu, który imituje ciało starszego człowieka. Na tułów i kostki nóg uczniowie zakładali specjalnie obciążone kamizelkę i obręcze, a na szyję kołnierz ograniczający widzenie. Całości dopełniały nałokietniki oraz rękawice utrudniające ruchy. Dodatkowo, aby przytępić zmysły, każdy szóstoklasista zakładał specjalne okulary i słuchawki.

Niektórym udawało się nawet podskoczyć, jednak wszyscy przyznali, że co innego kilkuminutowa zabawa, a zupełnie czym innym jest zmaganie się z takimi ograniczeniami na co dzień.

Dzięki takim warsztatom z większym zrozumieniem będziemy patrzeć
na osoby starsze i chętniej im pomagać!

C.D.N.

Blanka Kubicka

« z 2 »