Trybunalska 17/25 Poznań

IV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich

IV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich odbył się 11. marca 2004 roku. Do rywalizacji o miano Mistrza Ortografii zaprosiliśmy po trzech przedstawicieli z następujących szkół: SP 7, SP 44, SP 78, SP 80, SP 88, SP 90. Reprezentanci zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Do ortograficznych zmagań przystąpiło dwudziestu jeden uczestników:
– Konrad Matusiak, Julia Wegner, Joanna Korolewska – SP 7,
– Amadeusz Hermann, Jan Dziennik, Błażej Marciniak – SP 44,
– Marianna Zimniewicz, Daria Gacka, Paweł Konopnicki – SP 78,
– Michał Raczkowski, Krzysztof Trzcieliński, Adrian Kisiel – SP 80,
– Mariusz Kaszkarot, Damian Kossmann, Joanna Uczciwek – SP 88,
– Natalia Mitsopoulos, Katarzyna Englert, Magdalena Prymula – SP 90,
– Dawid Kasprzyk, Natalia Maślona, Michał Ryster – SP 74.

Od tego roku Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny obejmuje dwie części. Pierwsza, to dziesięciozdaniowe dyktando, które w tym roku brzmiało tak:

W cyrku
Pewnego popołudnia Grażynka i Hubert wybrali się do cyrku o wdzięcznej nazwie „Paloma”. Najpierw obejrzeli występ akrobatów huśtających się na linach. Bardzo też spodobał się im pokaz tresury psów, które przeskakiwały przez dwa podwójne kółka. Podczas przerwy widownię zabawiał żongler podrzucając różowe maczugi. W tym czasie panowie w szarych kombinezonach zaczęli ustawiać mosiężne kraty. Nagle hałas ucichł i wszystkich ogarnął strach, gdyż na arenę niespodziewanie wybiegły dzikie lwy o krótkich żółtych grzywach. Treserzy znienacka strzelali z biczów, a dzikie bestie usiadły na okrągłych stołkach i posłusznie wykonywały polecenia. Wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy na scenę wyszedł iluzjonista, który pokazywał sztuczki i przy pomocy różdżki wyczarowywał różne cudeńka. Pomagały mu w tym trzy białe gołębie o czarnych dzióbkach i jasnozielona papużka z czerwoną wstążką na nóżce. Na zakończenie widzowie długimi i hucznymi brawami pożegnali artystów.

Druga część polegała na uzasadnieniu pisowni dziesięciu wyrazów, to znaczy na podaniu konkretnej zasady ortograficznej. Na przykład:
– wóz – „ó” wymienia się na „o” w wyrazie wozy,
– mucha – wymienia się na „sz” w wyrazie muszka,
– kucharz – w końcówkach męskich zawodów piszemy „rz”, lub wymienia się na „r” w wyrazie kucharski.

W tym sprawdzianie uczestnik mógł uzyskać maksymalnie dwadzieścia punktów. Jeden punkt za poprawnie uzupełniony wyraz i jeden punkt za podanie zasady ortograficznej.

Wyrazy, których pisownię należało uzasadnić: mał_eństwo (ż, rz), maryna_ (ż, rz), ksią_ka (ż, rz), _semka (u,ó), Krak_w (u,ó), s_ody (h,ch), pak_nek (u,ó), du_ (h,ch), gł_wka (u,ó), mal_je (u,ó).

System punktowania: od liczby punktów uzyskanych w części drugiej odejmowano punkty za błędy w dyktandzie (jeden błąd – jeden punkt, dwie usterki – jeden punkt).

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
I miejsce: Dawid Kasprzyk SP 74 (19 pkt.)
II miejsce: Natalia Maślona  SP 74 (18,5 pkt.)
III miejsce: Krzysztof Trzcieliński SP 80 (18 pkt.)

GRATULACJE !

Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały znaczki, dyplomy, nagrody książkowe, a finaliści pamiątkowe puchary. Sponsorem nagród była Rada Osiedla im. Mikołaja Kopernika. W skład komisji konkursowej weszli: pani mgr Halina Hain (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 74), pani Jolanta Czereśniowska (organizator), radni Rady Osiedla im. Mikołaja Kopernika – pan Henryk Marciniak i pan Jerzy Mencel, oraz losowo wybrani nauczyciele – opiekunowie uczniów z zaproszonych szkół. Pani Katarzyna Bielanowska (nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 7), pani Grażyna Piechocka – Przybysz (nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 88).

Organizator: Jolanta Czereśniowska