Trybunalska 17/25 Poznań

II Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich

II Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich odbył się 5. marca 2002 r. Tym razem do rywalizacji zaprosiliśmy po trzech uczniów z następujących szkół: SP 44, SP 7, SP 88, SP 80. Zgodnie z regulaminem reprezentanci zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Niestety Szkoła Podstawowa nr 80 w ostatniej chwili zrezygnowała z uczestniczenia w konkursie. W związku z tym do ortograficznych zmagań przystąpiło dwunastu uczestników:
Katarzyna Król, Sławomir Witczak, Katarzyna Wyrembelska – SP 44,
Maciej Cybiński, Max Hubner, Jędrzej Goździk – SP 7,
Krzysztof Skrzypczak, Agnieszka Dzikowska, Bartosz Balcerek – SP 88,
Magdalena Domeracka, Dawid Gościak, Bernadeta Paczkowska – SP 74.

Trzecioklasistom zostało podyktowane następujące dyktando:

,,Ślimak i żółw to dwaj przyjaciele. Mieszkają oni na leśnej polanie przy strumyku. Uwielbiają razem spacerować poruszając się wolniutko. Nigdy się nie kłócą. Najchętniej opowiadają sobie niesamowite historie i wymyślają różne zagadki oraz rebusy. Zawsze mają dobry humor, nawet gdy jest ulewa lub groźna burza. Wystarczy, że schowają główki do skorupek, a już są w swoich domkach. Trochę ciężko poruszać się z takim bagażem na plecach. Obydwoje jednak są zgodni. Taka chatka to wielki skarb.”

Po sprawdzeniu okazało się, że osiem osób napisało powyższe dyktando bezbłędnie!

Decyzją Komisji, w skład której wchodziły: pani mgr Halina Hain (dyrektor szkoły), pani mgr Magdalena Łagodzińska (doradca metodyczny), pani mgr Jolanta Czereśniowska (organizator), pani mgr Małgorzata Beska (polonista) wyróżnieni uczniowie przystąpili do napisania drugiego sprawdzianu o podwyższonym stopniu trudności w celu wyłonienia finałowej trójki.

Tekst dyktanda:

,,Krzysiek bardzo chciał wziąć udział w konkursie ortograficznym. Początkowo wydawało się to niemożliwe, gdyż zdarzały mu się w klasówkach rażące błędy. Rodzice cały czas dodawali otuchy synowi i zachęcali do wykonywania ćwiczeń. Chłopiec nie mógł zapamiętać skomplikowanej pisowni takich wyrazów, jak: czyha, czmycha, wahadło, próchno, rozłożysty, prószyć. Po miesiącu było już lżej.”

Laureatami tegorocznego Konkursu Ortograficznego zostali:
I miejsce Magdalena Domeracka SP 74
I miejsce Bartosz Balcerek SP 88
II miejsce Max Hubner SP 7

GRATULACJE!