Trybunalska 17/25 Poznań

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada i jest stosunkowo nowy, bowiem misie swoje święto mają od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania tej zabawki.

Historia pluszowego misia

Powstanie misia wiąże się bezpośrednio z polityką Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku, ówczesny prezydent USA Theodore Roosevelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Amerykańskiemu przywódcy jednak nie udało się upolować żadnego zwierzęcia. Wówczas towarzysze Roosevelta złapali małego niedźwiadka i przywiązali do drzewa, by prezydent mógł oddać strzał. Roosevelt odmówił jednak zabicia niedźwiadka i kazał go uwolnić. W postaci komiksu historyjkę tę przedstawiły media. Zainspirowany nią jeden z wytwórców zabawek postanowił wykonać na cześć prezydenta małego wypchanego niedźwiedzia zabawkę – i tak powstał Teddy Bear (Niedźwiadek Teddy’ego – od zdrobnienia imienia amerykańskiego prezydenta). Nazywany tak do dziś w krajach anglojęzycznych miś, stał się z miejsca hitem, najpopularniejszą i jedną z podstawowych zabawek dla dzieci na całym świecie.

Z tej okazji  klasy 1-3 zostały zaproszone do odwiedzin w tym dniu biblioteki szkolnej. Wcześniej uczniowie w swoich klasach przygotowali wspaniałe portrety misia. Panie bibliotekarki przedstawiły dzieciom historię Dnia Misia Pluszowego. Dzieci odgadywały tytuły bajek, z których pochodzą misie przedstawiane na rysunkach. Obejrzały wystawkę książek, których bohaterami są misie. Można było wspólnie poczytać ich historie. Na koniec klasy zrobiły sobie wspólne zdjęcie.

Dziękujemy wszystkim za wspaniały dzień!

Panie bibliotekarki