Trybunalska 17/25 Poznań

Strajk nauczycieli – najważniejsze informacje!

Trwają rozmowy nauczycieli z rządem. Jeśli nie zostanie wypracowane porozumienie, w poniedziałek, 8 kwietnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk. Miasto Poznań od kilku tygodni przygotowuje się na taką ewentualność, chcąc – w ramach możliwości – wspomóc rodziców w zapewnieniu opieki nad dziećmi.

Trwają rozmowy nauczycieli z rządem. Jeśli nie zostanie wypracowane porozumienie, w poniedziałek, 8 kwietnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk.

Na 251 poznańskich szkół i przedszkoli za strajkiem opowiedziało się około 80 procent. Oznacza to, że w większości placówek oświatowych duża część nauczycieli odmówi prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych. O tym, jaką formę i skalę przybierze protest będziemy wiedzieć tak naprawdę dopiero w poniedziałek. Trudno powiedzieć również, jak długo potrwa strajk nauczycieli (czy zakończy się przed egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasistów czy też nie). Mimo wielu niewiadomych, Miasto Poznań robi wszystko, by zapewnić dzieciom opiekę, a rodzicom – sprawny dostęp do informacji. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania powołano specjalny zespół, który zajmuje się kwestiami związanych z planowanym strajkiem.

Miasto Poznań nie będzie w stanie całkowicie zniwelować uciążliwości związanych ze strajkiem. Aby zapewnić całkowitą opiekę dla 70 tysięcy uczniów, potrzebne byłoby kilka tysięcy ludzi zastępujących nauczycieli. To niewykonalne. Miasto będzie starało się jednak minimalizować skutki protestu.

Od niedzieli uruchomiona zostanie specjalna infolinia – tel. 61 88 88 680. Pod tym numerem, w dni robocze – w godz. 7.30-20 oraz w niedzielę – od godz. 12 do 20 pracownicy Wydziału Oświaty oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego będą udzielać informacji na temat strajku (tego, jakie szkoły protestują oraz alternatywnej oferty zajęć dla dzieci). W tych samych godzinach, od poniedziałku do piątku, informacji rodzicom udzielać będą także pracownicy Poznań Kontakt – tel. 61 646 33 44.

Na stronie miasta Poznania na bieżąco będą umieszczane informacje o aktualnej sytuacji w szkołach i przedszkolach. Listę placówek, które biorą udział w strajku, można znaleźć na stronie poznan.pl

Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę. Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych oraz w instytucjach kulturalnych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebują. W sumie pomoc podczas strajku nauczycieli zaoferowało około 30 instytucji kultury i sportu. Pełna lista propozycji jest dostępna na poznan.pl 

W czasie strajku placówki oświatowe nie będą zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Oznacza to, że rodzice będą mogli uzyskać informacje bezpośrednio w szkole i przedszkolu.

Nie wiadomo, jak w czasie strajku zachowywać się będą starsi uczniowie. Dlatego, na wszelki wypadek, na ten czas uruchomionych zostanie więcej patroli straży miejskiej.

Załączniki