Trybunalska 17/25 Poznań

Projekt edukacyjny pt. „Aktywna lekcja historii”

Uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w minionych dniach w szeregu pieszych wycieczek o charakterze edukacyjnym pod opieką nauczyciela prowadzącego – pana Mateusza Zachciała. Ich celem było bliższe poznanie lokalnych miejsc o wyjątkowym znaczeniu historycznym. W szczególności skupiliśmy się na miejscach wskazanych w publikacji „Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie”, której autorem jest pan Aleksander Przybylski.

Z mapą w dłoni odkrywaliśmy na nowo okolice naszej szkoły, zatrzymywaliśmy się przy willach, których architektura bez wątpienia stanowi znak rozpoznawczy osiedla „Abisynia”. Zwracaliśmy uwagę na rośliny i drzewa, które rosną w ogrodach, analizowaliśmy układ oraz nazwy ulic. Dostrzegaliśmy to, czego na co dzień nie zauważamy: liczne hydranty, pompy wodne, tabliczki na domach itp.

Mieliśmy również niezwykłą okazję do wysłuchania opowieści  jednego z mieszkańców osiedla Kasztelanów, p. Wojciecha Rybarczyka, który zaprosił nas do swojego pięknego ogrodu. W tej sielankowej scenerii opowiedział o losach swojej rodziny, które nieustannie przeplatały się z osiedlową historią. Była to niesamowita podróż pełna sentymentalnych wspomnień.

Mateusz Zachciał