Trybunalska 17/25 Poznań

Półkolonie 2019

Półkolonie to świetny sposób na nudę!

Po raz czwarty Stowarzyszenie „Razem dla edukacji” dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z budżetu Rady Osiedla Grunwald Południe zorganizowało półkolonie „Ciekawi świata 4” z bazą w budynku Szkoły Podstawowej nr 74 w Poznaniu. Głównym adresatem były dzieci w wieku 7-13 lat zagrożone niedostosowaniem społecznym o niskim statusie finansowym, ale rozbudzone poznawczo i zainteresowane wspólnym spędzeniem czasu na kreatywnej zabawie. Podstawowym celem
– zapewnienie uczestnikom opieki i wypełnienie pierwszego tygodnia wakacji pozytywnymi emocjami i atrakcjami.
Zaczęliśmy w poniedziałkowy poranek od zajęć integracyjnych, podczas których dzieciaki miały okazję poznać siebie i wychowawców oraz obowiązujące zasady i regulaminy. W tym dniu odwiedziliśmy Ogród Botaniczny i podczas warsztatów edukacyjnych nauczyliśmy się rozpoznawać polskie gatunki drzew oraz wyjątkowe, ciekawe rośliny, które osobliwie kwitną, wyglądają, pachną i owocują. Wtorek był dniem zabawy w parku rozrywki i projekcji filmu – to stałe punkty kolejnych edycji półkolonii, które cieszą się nieustającym uznaniem dzieci. W środę pojechaliśmy do Nenufar Clubu w Kościanie. Podróż w obie strony i sam pobyt były prawdziwym wyzwaniem, gdyż potężny upał był w tym dniu wyjątkowo dokuczliwy. Jednak atrakcje, jakie tam na nas czekały, pomogły nam przetrwać; m.in. pływaliśmy tratwą i rowerami wodnymi, zjeżdżaliśmy z górki, korzystaliśmy z wodnego placu zabaw. Czwartek spędziliśmy na nowo wyremontowanej pływalni przy Arenie, gdzie dzieciaki bawiły się w wodzie, grały w piłkę i piknikowały. W godzinach obiadowych przenieśliśmy się na teren poza basenem, aby zjeść pizzę na łonie przyrody. Głównym punktem ostatniego dnia półkolonii były kręgle. Rywalizacja na torze bowlingowym dała nam wszystkim dużo radości i przyjemności. Po południu podsumowaliśmy turnus ankietą, wspominaliśmy fajne chwile i planowaliśmy, co będziemy robić za rok. Gdy nastąpił czas pożegnań, każdy uczestnik otrzymał dyplom i książeczkę z łamigłówkami.
Czas spędzony na zabawie i nauce minął niepostrzeżenie. Po raz kolejny rozstaniu towarzyszyły zapewnienia, że spotkamy się za kolejne 12 miesięcy. Dziś, po czterech latach wiemy, że nie są to deklaracje bez pokrycia, że dzieci i ich rodzice chętnie korzystają z naszej oferty i wracają. Można zaryzykować tezę, że „Ciekawi świata” wpisali się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej dzielnicy.
A więc pozostaje już tylko podziękować za wspólnie spędzone chwile i do zobaczenia w przyszłym roku!