Trybunalska 17/25 Poznań

Dzieci filozofują – zaproszenie do konkursu

Stowarzyszenie Aqueduct oraz Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie pod patronatem Dyrektora Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w 6 edycji konkursu “Dzieci filozofują” w dwóch kategoriach wiekowych:

– „Bajki Filozoficzne” – uczniów klas 1-3 szkół podstawowych zapraszamy do namalowania własnej ilustracji do filozoficznej bajki wraz z zamieszczonym morałem lub krótką refleksją. Dzieci są najlepszymi i najpilniejszymi filozofami. Nikt inny nie jest tak pełen ciekawości. Dzieci nie tylko poznają świat patrząc, dotykając i smakując go, lecz równie chętnie wsłuchują się w mądrości płynące z przeszłości, przekazywane w formie legend, opowiadań i bajek. Zachęcamy do stworzenia własnej, niepowtarzalnej ilustracji do tych przekazów. Do ilustracji prosimy o dołączenie własnej refleksji płynącej z poznanej opowieści. Myślicie, że bajka „Nowe szaty cesarza” to opowieść o tym dlaczego dzieci są mądrzejsze od dorosłych, a może raczej o tym, by nie zwracać takiej uwagi na wygląd? Prosimy o zapisanie na pracy w formie morału-hasła lub krótkiego tekstu mądrości, która według Was płynie z wybranej opowieści. Pragniemy dowiedzieć się jaki sens Wy odkrywacie w tej bajce. Niech wasza Ilustracja będzie obrazem tej mądrości. Tekst morału nie może znajdować się na innej kartce niż ilustracja.
Można stworzyć jedną dużą ilustrację lub kilka mniejszych (w takim wypadku prosimy o umieszczenie ich na jednej kartce). Pragniemy umożliwić młodym twórcom jak największą różnorodność i indywidualizm przekazu, tak by autor sam lub z pomocą nauczyciela wybrał jaką pracę chce wykonać i podzielił się wynikami samodzielnego namysłu. Prosimy za to o techniki wyłącznie płaskie – malujcie farbami plakatowymi, akwarelowymi, temperami, akrylami ale również pastelami suchymi i olejnymi, flamastrami, kredkami, dozwolony jest również kolaż. Do prac opartych na tekście spoza proponowanych lektur prosimy o dołączenie kopi tekstu.
Proponowane lektury z których można wybrać tekst do ilustracji oraz morału – Klasyczne baśnie i bajki: Hansa Christiana Andersena, braci Grim, Ezopa, Jeana La Fontaine, Ignacego Krasickiego; Seria „Bajki filozoficzne” autorstwa Michela Piquemala

– „Opowieści filozoficzne” – uczniów klas 4-8 szkół podstawowych zapraszamy do stworzenia swojej własnej opowieści w formie opowiadania literackiego, komiksu, lub filmu, które byłyby ilustracją dla hasła „Którędy do szczęścia?”. Starsi uczniowie szkół podstawowych są równie ciekawi co ich młodsi koledzy, a doświadczenie w stawianiu trudnych pytań i szukaniu na nie odpowiedzi mają większe. Zachęcamy ich do podzielenie się z innymi swoją własną twórczością oraz refleksją.
Tegoroczna edycja skupia się na pojęciu szczęścia i pytaniu jak je osiągnąć? Wartość ta od starożytności była nie tylko w centrum zainteresowania filozofów, ale i tych którzy filozofii unikali jak ognia. Wszak każdy chce być szczęśliwym, tylko jak to zrobić? Może szczęście to przyjemność i jak mawiał Epikur: „każda jest dobra, ale nie każda warta wyboru”? A może szczęście to mądrość i zrozumienie swojego miejsca w kosmosie, jak uważali stoicy? Lub prawdziwe szczęście znajduje się poza światem, jak uważał Platon i filozofowie chrześcijańscy? A może drogą do szczęścia jest „całkowite zaniknięcie i ustanie, wyrzeczenie się, zaniechanie, wyzwolenie, puszczenie pragnienia” jak głosił Budda? A może jednak… Tak wiele jest wizji i koncepcji. Ważne by wciąż na nowo je poznawać i zastawiać się, bo tak jak w starożytności pytanie to jest wciąż dla nas aktualne . Kto w końcu nie chciałby być szczęśliwy?
Pracę można wykonać:
⁃ indywidualnie, w postaci pracy literackiej (sugerowany gatunek to opowiadanie lub esej) lub komiksu. Prace nie powinny przekraczać pięciu stron formatu A4. Prace literackie w formie elektronicznej należy wysłać na adres e-mail organizatorów.
⁃ zbiorowo, w postaci filmu. Prace powinny być nagrane w formacie mp4, wmv, avi (w przypadku innych formatów prosimy o kontakt z organizatorem); limit długości trwania filmu to dziesięć minut; dozwolone są filmy z udziałem aktorów, animowane (poklatkowe lub rysunkowe) oraz filmy wykonane w programach komputerowych. Szczegółowe informacje o formie pracy zbiorowej w regulaminie.

Prace prosimy wysyłać na adres:
Szkoła Podstawowa nr 267 w Warszawie
ul. Braci Załuskich 1 01-773
z dopiskiem „Konkurs Filozoficzny”
lub przynosić prace osobiście do sekretariatu szkoły

Termin składania i wysyłania prac to: 21.05.2021

W załącznikach: regulamin konkursuoświadczenie opiekuna prawnego o udziale dziecka w konkursie.

Formularz kontaktowy:
docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe1W-M-dNKzu6NrfJr1AaCX6Iz6OLfpPMOD-5DmUtxtzvvytw/viewform?fbclid=IwAR3rPplWxsh7Bbrk3KTXLIVPh-R6wHxODlyo-fhZjRH2JhteO8xNGYaGK5Q

Wypełnienie formularza kontaktowego jest obowiązkowe i ułatwia kontakt z opiekunami uczestników.

Alicja Skrzypczak