Trybunalska 17/25 Poznań

Drugie posiedzenie Dziecięcej Rady Programowej w Pacanowie

W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie w dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 r. miał miejsce 17. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. W jego trakcie odbyło się również kolejne posiedzenie Dziecięcej Rady Programowej, w której uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły: Mikołaj Marciniak z klasy 4a oraz Emil Filipiak z klasy 6a.

Pierwszego dnia Festiwalu odbyły się XIII Spotkania Mistrzów Teatru, czyli przegląd najlepszych dziecięcych grup teatralnych. Występy oceniało jury, w skład którego wchodziło czworo zawodowych aktorów, czworo przedstawicieli Zespołu Teatralnego „Bambo” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi (laureaci nagrody głównej z 2018 roku) oraz czworo przedstawicieli Dziecięcej Rady Programowej, w tym Mikołaj Marciniak. Na scenie zaprezentowało się 7 zespołów teatralnych z całej Polski, od Zielonej Góry po Suwałki. Mikołajowi najbardziej podobały się przedstawienia „Baśń o grającym imbryku” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Galimatias” ze Szkoły Podstawowej w Żabnie, „Pajęczyna” w wykonaniu Teatru „TU i Tam” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz „Piraci” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Groszki” z Centrum Kultury Sztuk Teatralnych w Jaworznie.

Wszystkie przedstawienia stały na bardzo wysokim poziomie, młodzi artyści wykonali je z dużym zaangażowaniem. Członkowie jury notowali skrupulatnie swoje uwagi i komentarze na temat każdego występu, pomimo tego mieli trudne zadanie wyłonienia trzech najlepszych zespołów, w tym laureata głównej nagrody.

Na zakończenie dnia teatralnego wystąpił Kielecki Teatr Tańca, który zaprezentował fragmenty spektaklu „Dziadek do orzechów” w bardzo kolorowym i widowiskowym wykonaniu. Ten dzień obfitował w liczne kulturalne wydarzenia i na długo zapadnie nam w pamięć. Chłopcy już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania w ECB w Pacanowie tej jesieni.

Opr. Marek Marciniak